Dobit Unis-Ginexa narasla na 8,68 miliona KM

Bez autora
Mar 08 2016

Preduzeće Unis-Ginex d.d. Goražde ostvarilo je u 2015. godini neto dobit od 8,68 miliona KM, što je 86 posto bolji rezultat nego godinu ranije kada je dobit iznosila 4,65 miliona KM. Na povećanje dobiti uticao je rast poslovnih prihoda koji su narasli na 29,27 mil. KM, nakon što su u 2014. godini iznosili 21,43 mil. KM. Na rast prihoda uticalo je prvenstveno povećanje prodaje na stranom tržištu, gdje se ostvaruje glavnina prihoda, ali je rast je zabilježen i na domaćem tržištu. Poslovni rashodi bili su prošle godine 21.05 mil. KM i veći su u odnosu na godinu ranije kada su iznosili 17,50 mil. KM. Veći rashodi rezultat su povećanja amortizacije i troškova plaća i naknada zaposlenim.

Dobit Unis-Ginexa narasla na 8,68 miliona KMPreduzeće Unis-Ginex d.d. Goražde ostvarilo je u 2015. godini neto dobit od 8,68 miliona KM, što je 86 posto bolji rezultat nego godinu ranije kada je dobit iznosila 4,65 miliona KM, izvještava Indikator.ba na osnovu finansijskog izvještaja kompanije objavljenog na Sarajevskoj berzi.

Na povećanje dobiti uticao je rast poslovnih prihoda koji su narasli na 29,27 mil. KM, nakon što su u 2014. godini iznosili 21,43 mil. KM.

Na rast prihoda uticalo je prvenstveno povećanje prodaje na stranom tržištu, gdje se ostvaruje glavnina prihoda, ali je rast je zabilježen i na domaćem tržištu.

Poslovni rashodi bili su prošle godine 21.05 mil. KM i veći su u odnosu na godinu ranije kada su iznosili 17,50 mil. KM.
Veći rashodi rezultat su povećanja amortizacije i troškova plaća i naknada zaposlenim.

Po osnovu finansijskih aktivnosti kompanija je ostvarila dobit od 148 hiljada KM (133 hiljade 2014.), dok je po osnovu ostalih prihoda i rashoda ostvarila dobit od 191 hiljadu KM (495 hiljada KM godinu ranije). Unis-Ginex zapošljava 535 radnika, što je za 40 radnika više nego 2014. godine.

Unis-Ginex je u 51-odstotnom vlasništvu Federacije BiH, ZIF MI Group posjeduje 25 posto dionica, ZIF Bosfin 8,5 posto, Jusuf Hubjer 6,8 psoto, itd.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik